Skip to content Skip to footer
Košik 0 items - 0,00€ 0

Únikové hry

Únikových hier, ktoré sú lokalizované do češtiny a niektoré aj do slovenčiny na trhu pribúda. Zorientovať sa v nich a vedieť, ktoré sú pre koho vhodné nie je pre nezainteresované osoby jednoduché. Preto prinášame tento článok v našom blogu.

Ľahšie únikové hry:

Kombix je úniková hra pre dvoch a viac hráčov, ktorá obsahuje scenáre rôznej obtiažnosti. Na trhu nie je veľmi známa, lebo ide o prvotinu českých autorov Petra Štrossa a Filipa Ryšavého, tak snáď aj vďaka nám sa dostane do povedomia. Jeden z hráčov je rozprávač, ktorý má schému daného scenára a odpovedá na otázky ostatných hráčov. Ak sa tým podarí prehľadaním niektorej časti miestnosti niečo nájsť, dostanú určitý predmet. Ten následne skúšajú využiť na ďalšie časti miestnosti, alebo iné predmety, aby sa im podarilo otvoriť dvere a uniknúť z miestnosti.

Kvído - únikovka Golem je veľmi milá hra pre predškolákov, alebo školákov na prvom stupni, kde ich príbeh zavedie k bájnemu Golemovi. Postupne budú otvárať úlohy v desiatich obálkach a iba správnym riešením sa pohnú ďalej. Pri nesprávnych odpovediach im hra udelí milé trestíky, ktoré ak splnia môžu znova odpovedať. Kvído má veľmi širokú škálu hier pre deti, ale ak hľadáte únikovku, tak toto je zatiaľ v Kvído sérii jediná. Veríme, že prídu aj ďalšie.

Únikovka Dinosauri je výrobcom určená pre 8 ročné a staršie deti. Po našom otestovaní 8 rokov je limit, ale ten horný. Pre staršie deti bola nezaujímavá. V hre ide o tom, že sa poskrývajú kartičky s indíciami a deti ich musia hľadať. Samotné hľadanie bolo zdĺhavé, rozdelenie kariet ktoré skryť trochu, dobre a veľmi som osobne nepochopil. A úlohy boli veľmi slabej náročnosti. Preto by som videl túto únikovku v kategórii 5 a 6 ročných so sprievodom rodiča. Za pozitívum hodnotím, že je sprevádzaná zvukovými efektami, aj keď žiaľ oznamovanie času je vo francúžtine. To už bol taký problém tie štyri číslovky predabovať, aby to bolo aj v češtine.

Únikovky Junior predstavujú sériu zošitov, v ktorých spoločne s robotom Portíkom deti v predškolskom a školskom veku riešia sériu úloh zobrazených na stranách zošita. Riešenie z danej strany vás naviguje na stranu, kde má príbeh pokračovať. V každom zošite sú pomôcky, ktoré je potrebné vystrihnúť a použiť v správnej chvíli. V prípade ak narazíte na problém, je strana s nápovedami, ako aj so správnymi riešeniami, aby riešitelia prešli daný príbeh až do konca. Séria zatiaľ obsahuje tieto tituly: Operace pizza, Uvěznení vo vesmíre, Ztracení v džungli, Prokletí mumie.

Únikovky "Vyřešte záhady a unikněte z knihy" tvoria ďalšiu zo série zošito-kníh, na rôzne témy. Dve vyšli zo sveta Minecraft: Únikovka Vězni v Nadzemním světě v ktorej záhadný Ed pripravil zajal celý Minecraft svet a len Alex a Pina ho môžu zachrániť, Únikovka: Deník malého Minecrafťáka v ktorom sa vydáte v osobe dedinčana Minuse hľadať kamarátku Alizeé, ktorá sa nevrátila z výpravy v Tajomnom chráme. Tak ju tam idete hľadať a ten pohltí aj Minusa. Ako sa z neho dostanete von? Tretia vyšla s pirátskom tematikou, kde mladý pirát sa ocitne na opustenom Tajuplnom ostrove a musí uniknúť skôr, ako vybuchne sopka. A štvrtá nesie podtitul Strašidelný dom, v ktorom ste uveznení spolu s ostatnými príšerami. Potrebujete z neho uniknúť, ale to sa podarí jedine ak nájdete sedem slov tvoriace kúzelnú formulu, vďaka ktorej by sa vám to malo podariť.

Únikovky zo série TOPP sme ešte neskúšali, no podľa informácií by mali patriť do kategórie od 10 rokov. Súčasťou hry je tajomná mapa, na ktorej bude vašou úlohou objaviť nové miesta. Je však nutné prekonať všetky výzvy. Okrem mapy budete mať k dispozícii aj rázcestník, ktorý vás bude sprevádzať po celú dobu hrania. Obsahuje mnoho dôležitých informácií pre vašu cestu. Na jeho obálke nájdete kódovú maticu. Na čo slúži, to sa dozviete až pri hre. Vyšli tieto tituly: O mýtech a aztéckém zlatě, O králích a alchymistech, O šamanech a městech duchů, O hvězdopravcích a planetách, Bratři Grimmové.

Dobrodružné výpravy predstavujú sériu príbehových kartových hier, v ktorej budete unikať jedine pred nepriazňami osudu. V prvej edícii vyšli tri tituly: Lhasa, Oklahoma a Vinland, ktoré sa odohrávajú na historickom základe, ktorý je vysvetlený v samotnej brožúrke v každej hre. Princíp hier je vykladanie kariet na stôl, ktoré tvoria mapu a rôzne možnosti na výber, ako má príbeh pokračovať. Každý príbeh má niekoľko koncov, takže je veľmi zaujímavé ho hrať znova a pokúsiť sa nájsť iné ešte neprebádané cestičky a očakávať kedy a ako sa príbeh skončí. V hrách sa neriešia žiadne rébusy, skôr by sa táto príbehová hra dala porovnať s gamebookom, ako klasickou únikovou hrou.

EXIT Puzzle ďalší typ únikových hier, kde sa musí najskôr postaviť puzzle a následne hľadať rozdiely s obrázkom. Dané rozdiely sú indíciou k vyriešení záhady. Na web stránke, sú prípadné nápovedy. Existujú rôzne verzie: KIDS - 368ks puzzle, alebo potom ťažšie, ale tiež 368ks, prípadne pre veľkých skladačov 759 ks. Počítajte s tým, že unikacie úlohy sú skôr nejakým doplnkom k poskladanej puzzle ako naopak. Existuje aj ďalšia verzia PUZZLE exitoviek, ktorá obsahuje 6 krabičiek, každá po 99 ks puzzle dielikov, ktoré musíte poskladať jednu za druhou. Každá krabička dá hráčom jednu indíciu a len po poskladaní všetkých sa dostanete k celkovému vyriešeniu hádanky.

Mazescape je takým špeciálnym typom únikových hier, keďže ide doslova o bludisko. Názov je zložený zo slov Maze = bludisko a Escape = uniknúť. Vašou úlohou je sledovať nakreslenú cestičku takým ukazovátkom, aby ste sa nestratili, alebo skôr, aby ste si nezodrali prst. 🙂 Prečo? Pretože to nie je až také jednoduché, ako si myslíte. Mapa sa rôzne otvára a nestratiť sa v jej priestoroch nebude jednoduché. Obe dosiaľ vydané verzie Ariadna a Labyrint prinášajú po sedem bludísk vo svojej krabičke. Tak to aby ste sa už do jednej z nich pustili a našli Nemožný trojuholník, ktorý jediný vás dostane von!

Pokročilejšie únikové hry:

Únikovky predstavujú kartové hry, kde síce nie ste tlačený časom, ale ráta sa hráčom so výsledného skóre. Viac ako čas skóre uberajú nesprávne odpovede. Na jednej z kariet je aj sada nápovied, ak potrebujete poradiť. V každej krabičke hry je jeden scenár a hry sú podľa obtiažnosti určené od 10+ do 14+, ale podľa mňa sú všetky v pohode hrateľné pre deti od 10 rokov. A niektoré aj pre mladšie. Hry sú určené pre 1 až 6 hráčov, okrem "Souboj posádek", kde sú potrební minimálne dvaja hráči. Pri väčšine scenárov sa dej rozvetví do viacerých balíčkov a tak viac hráčov vie naraz riešiť svoj vlastný balíček a tak ušetriť čas.

Únikovky v zošitovej verzii predstavujú sadu úloh ladenú do nejakého príbehu. Sú určené prevažne pre jedného, prípadne dvoch hráčov, keďže sa odohráva všetko v danom zošite. V jednej z nich s názvom "Útěk z Alcatrasu" budú dvaja hráči súperiť, komu sa podarí utiecť z obávaného väzenia skôr. V titule "Poslední loupež" sa budete snažiť nakradnúť čo najviac peňazí za stanovený čas. V "Noci v knihovně" sa dostanete do známych kníh, v ktorých uniknete len vyriešením konkrétnej úlohy. V poslednej novinke "Labyrint zapomnění" sa motáte labyrintom a hľadáte kľúče, ktorými potrebujete otvoriť bránu na únik z labyrintu. Orientácia v zošite je cez číselné kódy, ktoré sú riešením tej ktorej strany, prípadne dvojstrany. Následne si overíte, či je riešenie správne, ak áno dostanete informáciu, ako ďalej. Ak si neviete rady, pomôžu strany s nápovedami, ak ste úplne bezradní sú tam aj riešenia.

Unlock CZ a jej mini odnož séria Odemkni! je lokalizáciou fenomenálnej série scenárov v hrách UNLOCK. Tie anglické verzie máme všetky v ponuke požičovne, ak by si ich chcel niekto ovládajúci angličtinu vyskúšať. Zatiaľ jediná lokalizovaná prvá verzia Unlock CZ obsahuje 3 scenáre + 1 výukový (séria Odemkni! má len jeden scenár + 1 výukový) a každý Vám zaberie tak okolo hodinky. V týchto hrách budete potrebovať mobil s internetom, lebo web aplikácia, ktorú k hre potrebujete, obsahuje nápovedy a overujete v nej riešenia jednotlivých úloh. Takisto sa v nej odohráva meranie času na uniknutie. Každá nesprávna odpoveď dostupný čas znižuje. Web aplikácia pri každej hre má aj nejaké špeciálne vecičky, čo hry perfektne obohacuje. Ide skutočne o podarenú sériu, tak ostáva len veriť, že Blackfire bude pokračovať v ich lokalizáciách, aby boli dostupné pre anglicky nehovoriacich.

Opuštěná knihovna je zaujímavá úniková hra, plná úloh zo sveta kníh, v ktorej ostane hráč uväznený a potrebuje sa z nej dostať. Je určená pre 1 až 4 hráčov a čas na odohranie sa pohybuje okolo 1 hodiny. Nič sa v nej neničí, takže je možné ju po odohraní posunúť ďalej. Úlohy sú z rôzneho súdka, také matematicko logické, čiže vek 12+ celkom sedí. Dospeláci sa pri nej tiež riadne potrápia.

Šifry je nová edícia príbehových hier s nutnosťou riešenia úloh, aby ste sa vedeli pohnúť ďalej. Ku hraniu týchto hier potrebujete unikátny kód na prihlásenie sa na stránku hry, čiže potrebujete aj internetové pripojenie. Na stránke si totiž overujete správne odpovede, prípadne si pomôžete nápovedou ak sa neviete pohnúť. Hru môžte kedykoľvek prerušiť a spätne sa k nej vrátiť. Na záver po úspešnom prejdení sa dozviete, ako ste obstáli.
Ako prvá vyšla verzia pre začiatočníkov Šifry Emila Holuba, ktorá vás zavedie po stopách slávneho českého lekára na jednu zo svojich expedícií do Afriky.
Druhá verzia pre pokročilých Šifry hradu Zvíkova, vás vytiahne k Orlickej priehrade, kde sa objavila tajomná schránka, ktorá by mohla odhaliť po roky ukryté tajomstvá hradu Zvíkov.

Escape Room Rodinná edícia bola vyrobená ako príbehová hra s úlohami prihliadajúc na vek hráčov detí. V krabici okrem veľkého dekódera, ktorý nekompromisne odpočítava 60 minút, čakajú na rodinné zahranie príbehy v štyroch scenároch. Príbehy sú ladené do detského sveta, ale úlohy teda potrápia aj deti aj dospelákov. Escape Room všeobecne popisujeme v náročných hrách, kde ostatné verzie hier z tejto série zaraďujem.

Escape Room: Tajemství vědy (Dobrodružné puzzle) predstavuje ďalšiu hru s PUZZLE prvkami, ktorá je hrateľná aj s deťmi. Ak teda ich rodičom nevadí, že na jej začiatku sa nájde zavraždená žena a hráči sa snažia zistiť prečo. Ide o zaujímavý typ hry, kde poskladáte prvú puzzle a musíte ju vyriešiť, aby ste vedeli, ktorú ďalšiu puzzle poskladať. Tá druhá časť puzzle nadväzuje na tú prvú. Tak sa to opakuje, a až po poskladaní poslednej, sa celý dej príbehu uzavrie a je len na hráčoch, či sa im podarí uniknúť. Keďže všetky puzzle na seba nadväzujú, odporúčame ju zahrať celú na jeden šup. Trvá cca 150 minút.

Adventure games séria príbehových hier bola vydaná v troch verziách: Žalár, Monochrome a.s., Sopečný ostrov. Ide o hru pre jedného až štyroch hráčov, ktorí sa vžijú do rolí 4 postáv. V prípade nižšieho počtu postáv si ich vyberú menej, najmenej však dve. Každá z postáv má nejaké schopnosti, ktoré sú využiteľné v príbehoch. Postupne sa odkrýva mapa príbehu, ktorú preskúmavajú postavy a snažia sa vhodným kombinovaním predmetov a miest otvoriť dvera, poklop alebo vyriešiť nejakú hádanku, prípadne niekomu niečo doniesť. To či ste s nápadom spojenia súčastí hry uspeli sa dozviete v príručke, v ktorej sa orientujete podľa čísel a hľadáte vami chcenú kombináciu. Ak uspejete, príručka vám oznámi, čo sa udialo a ako pokračovať ďalej v príbehu. Ide o niekoľkohodinové hranie pekných príbehov, ktoré si viete v prípade potreby rozložiť a odohrať časti hry postupne. Vrelo odporúčam začať Žalárom, potm si prejsť Monochrome a.s. a vyvrcholenie prinesie Sopečný ostrov.

Trilógie Lepopold a Mária predstavujú únikové hry určené pre dospelých a to len silné povahy. Príbehy sú bizardné, krvané a zvrátené, tak ak vám to nevadí, prídete si na svoje. Úlohy sú parádne vymyslené, a ak vás téma nezarmúti, tak si ich určite vyskúšajte. Hra obsahuje karty a je potrebná aj web aplikácia v mobile, aby ste si vedeli overiť správnosť vášho úsudku. Každá hra obsahuje aktivačný kód, ktorý sa dá pooužiť na hranie len desať krát. Trilógia Leopold ja začiatok príbehu a trilógia Mária je jeho pokračovaním. Karty sa pri hre nijako neznehodnocujú, takže hru viete posunúť po odohraní ďalej.

TIME Stories je príbehová hra, určená pre 2 až 4 hráčov, v ktorej sa stanete agentmi tajnej spoločnosti, ktorá vás vyšle na misiu. Dostanete sa do cudzieho sveta, nachádzate sa v neznámom čase a prevtelíte sa do osoby, ktorej život sa stane vašim životom. V tele tejto osoby riešite rôzne úlohy, bojujete, diskutujete, objavujete, hľadáte riešenia, aby ste splnili svoju misiu. Ide o sériu hry a rozšírení, ktorá tu bola ako jedna z prvých únikových hier. V dobe vydania neboli na ňu na lokálnom trhu hráči pripravení, a preto okrem základu vyšli dve rozšírenia, ktoré sa ešte aj dnes vypredávajú so zľavnenou cenou. Vo svete zožala celkom dobrý úspech a vyšlo k nej veľa rozšírení s novými scenármi. Dokonca sa vydala ďalšia edícia hry s novými scenármi s podnázvom Revolution. Uvidíme, či sa niekedy dočkáme lokalizácie ďalšej z týchto hier a scenárov.

Iniciatíva je jedna z ďalších unikátnych hier so šifrovačkou. Ste partia kamarátov, ktorá našla starú spoločenskú hru, ktorú si z času na čas v partii zahráte. Súčasťou danej hry je odhalenie aj slovného spojenia, kde získavate písmenko za písmenom v danom hľadanom výraze. Nebudete mať čas ich odhaliť všetky, lebo riskovanie vás môže stáť okamžitú prehru. Hra sa odohráva v príbehu, kde sú pripravené misie, ktoré postupne prechádzate. Misie sú čím ďalej tým ťažšie, do hry pridávajú noví prvky. Cieľom každej misie je uhádnuť slovné spojenia, ktoré vás posúvajú bližšie k zdarnému víťazstvu. Víťazstvo, alebo prehra v jednotlivých misiách ovplyvní ďalší priebeh hry. Preto častokrát budete slovné spojenia hádať. A čerešničkou na torte je samotná skutočnosť, že príbeh vašej partie je písaný formou komiksu. Nevýhodou pre Slovákov je to, že slovné spojenia sú v češtine a tým je hádanie pre mladšie ročníky o to náročnejšie. Ale stojí to aspoň za vyskúšanie.

Náročnejšie hry:

Exitovky zaraďujem medzi náročné hry. Samotné jednotlivé hry majú tri úrovne obtiažnosti, ale aj tie najľahšie vyžadujú určitú úroveň riešenia hádaniek. Každá hra obsahuje sprievodný zošit, karty rébusov, nápovied a overovacie karty, ako aj trojstupňové koleso, ktoré slúži na zadanie výsledku a získanie čísla overovacej karty, či hľadané riešenie je správne. Ak áno, tak vďaka overovacím (bledomodrým) kartám sa dostanete k ďalšej rébusovej (červenej) karte. Ak si neviete rady s niektorým rébusom, tak sú karty nápovied (zelené), ktoré v prvej nápovede preveria, či máte na stole už vyložené všetky karty potrebné na riešenie a dajú malú nápovedu. Druhá nápoveda už je adresnejšia a mala vy vás doviesť k riešeniu. Ak nie, tak treťou kartou danej sady je riešenie, ktoré si viete prečítať, zadať do kruhu, aby ste zistili pomocou overovacích kariet, ako ďalej pokračovať. Upozorňujeme, že niektoré karty, a sprievodný zošit bude pri hre potrebné zničiť. Ak ste s Exitovkami ešte nezačali, prijmite odporúčanie, aby ste začali tými pre začiatočníkov, následne sa pustili do pokročilých a skončili tými pre špecialistov.

EXIT adventný kalendár je špeciálnym vydaním z radu Exitoviek, ktorý je upravený tak, aby sa jeho úlohy zmestili do 24 okienok, ktoré sú ale bez čísel. Jedine vyriešenie úlohy vám prezradí, ktorým okienkom pokračovať ďalej, aby ste sa dopracovali k vyriešeniu záhady.
EXIT adventný kalendár Ponorka je prvý, ktorý si viete zahrať v češtine. Vyriešte skryté hádanky, hlavolamy, skladačky a veľa ďalších úloh, pomocou ktorých zistíte, kam vedie Váš ďalší ponor. Okrem svojich strategických schopností, logického myslenia, predstavivosti a kreativity budete potrebovať vedieť sa dohovoriť pod vodou pomocou potápačských symbolov či poznať Morseovu a vlajkovú abecedu. Nie je nutné čakať do adventu, veď kto by sa už ponáral v zime? EXIT adventný kalendár Opustená továreň je druhým počešteným adventným kalendárom, v ktorom v temných zákutiach opustenej továrne na vás čaká 24 tajomných miestností. Aby ste našli trezor v opustenej továrni, budete musieť vyriešiť záludné logické hádanky alebo rozlúštiť zašifrované texty. Hračky je však potrebné vyrobiť pred Vianocami a nie čakať v továrni na ich príchod. Pustíte sa do preskúmavanie továrne hneď? Alebo si počkáte na advent?

Escape Room hry považujem za náročnejšie, lebo obsahujú náročnejšie rébusy. Rozdeľujú sa podľa počtu hráčov. Pre dvoch vyšli dve verzie Escape Room pro 2 hráče a každá obsahuje tri scenáre a nazývam ich "malé". Hry pre 3 až 5 hráčov obsahujú po štyri scenáre a v krabici nájdete aj veľký dekóder a plastové kľúče. Nazývam ich "veľké". Malé dvojkovky tento dekóder nemajú, ale viete si pomôcť virtuálnym dekóderom v mobile, alebo si štandardný požičať s veľkej hry. Každý scenár u veľkých hier obsahuje 3 obálky, kde otvoríte lne prvú a k druhej sa dostanete až po zasunutí 4 kľúčov do dekódera v správnom poradí. Dekóder nekompromisne odrátava čas. U malých zas roztvárate poskladaný papier a k ďalšej úrovni rozloženia sa môžte dostať až po zadaní správnej štvorice kľúčov. V oboch typoch hier sú aj nápovedy, ktorý si môžte prečítať po uplynutí stanoveného časy v scenári. Za nesprávnu kombináciu kľúčov prídete o jednu minútu drahocenného času.

Únikové příbehy sú zatiaľ v češtine v dvoch tituloch: Procitnutí a Potomci lesa. V týchto hrách je kladený silný dôraz na príbeh, ktorý je poprepletaný nejakými rébusmi. Ide o dlhšiu hru na niekoľko hodín, ale ak ju raz začnete hrať, nebudete chcieť prestať. K hre okrem priložených kariet, ktoré budú tvoriť lokácie a nájdené predmety a indície je potrebný aj mobil, kde si vo webovej aplikácii budete overovať správnosť riešenia. Takisto sa tam dajú pozrieť nápovedy k jednotlivým rébusom. V hre sa rozhodujete ktorým smerov sa v nej vydáte a tým sa aj inak skončí. Preto je ju možné odohrať aj opakovane, ak vám nebude prekážať, že časť hádaniek už budete poznať.

Útěk z blázince sa skladá z dvoch častí. V oboch nájdete po 5 prípadov, z ktorých 4 nadväzujú a pokračujú v oboch častiach. Každý scenár zaberie približne hodinku, takže sa s týmto balením strávite minimálne 10 hodín. Samozrejme ich nie je nutné hrať po sebe, naväzujú len príbehy postáv, nie je potrebné si pamätať nejaké úlohy z predchádzajúcich scenárov. V každom scenári sa zobúdzate ako iná postava v tom istom blázinci, z ktorého sa snažíte ujsť. Vaše rozhodnutia ovplyvňujú priebeh ostatných scenárov, čo je veľmi pekný herný prvok. Hra je orientovaná na príbeh s prvkami rébusov, ktoré ak vyriešite, tak možno utečiete. Hru určite odporúčam zahrať za všetky postavy, je to stále iná hra v rovnakom prostredí.

Nightmare hororové dobrodružství je veľmi špecifickou únikovou hrou, ktorú je možné odohrať len v piatich hráčoch. Dá sa aj v štyroch, ale jeden hráč bude hrať dve postavy, či nie je ideálne, ale budiž. Každý hráč sa mal vžiť do role z jedného hráčov, ktorého bude hrať. Bude čítať jeho texty a vnášať pocity postavy do hry. Každý pozná vlastnosti len svojej postavy. Ide o ideálnu hru na večer, v prítmí len pri sviečkach a tablete, alebo mobile. K hre je potrebný prístup na internet, kde z webovej aplikácie sa budete dozvedať, čo a ako sa stalo, a čo bude nasledovať. Nebude chýbať aj hudba a zvuky na dotvorenie atmosféry. Mali by ju hrať len dospelí, nie je vhodná pre deti. Takže ak sa chystáte na nejakú chatu s dobrou partiou, tak by ste nemali váhať a túto hru si tam vziať a zahrať. Nebudete ľutovať.

Mystery House je úniková 3D hra pre tých, ktorým angličtina nerobí problém. Prečo 3D? Lebo po otvorení krabice vás čaká dom v podobe stien a dverí vytvorených vo vnútri krabici. V týchto priestoroch sa nachádzajú karty, ktoré obsahujú rôzne rébusy, ktoré je potrebné vyriešiť, aby sa vám postupne podarilo utiecť. Táto základná krabica ešte žiaľ nebola lokalizovaná a v požičovni nájdete okrem nej aj dva ďalšie scenáre: Back to Tombstone a The Lost Ship. Tak ak jazyk nie je problém, vyskúšajte si túto unikátnu hru.​

Leave a Comment