Skip to content Skip to footer
Košik 0 items - 0,00€ 0

Detektívne hry

Detektívne hry sú spoločenské príbehové hry pre jedného a viac hráčov, v ktorých sa stal nejaký zločin. Hráči v role rôznych postáv, sa snažia tento zločin objasniť. Ide rovnako ako u únikových hrách o hry, ktoré ak si zahráte a vyriešite jeden z prípadov v hre, tak už si ho nemá zmysel zahrať znova. Na záver prípadu sa dozviete správne riešenie a prípadné vyhodnotenie úspešnosti vášho vyšetrovania. Sú rôzne detektívne hry, ktoré vám priblížim podľa náročnosti hrania a vyšetrovania.

Jednoduché

Séria Černé historky sú najjednoduchšou detektívnou hrou. Každý prípad je len jedna karta, kde jeden z hráčov prečíta hráčom prvú stranu karty, prípadne im ukáže obrázok, a následne si sám prečíta, čo sa stalo. Hádajúci hráči sa pýtajú otázky, na ktoré sa dá odpovedať áno, alebo nie a snažia sa odhaliť, čo a ako sa stalo. Tento typ hry je ideálny do auta, prípadne na výlety, kde sa tak viete zabaviť. Každá hra obsahuje až 50 prípadov. V černých historkách ide o rôzne kuriózne vraždy, vznikli aj rôznofarebné historky určené deťom, ktoré tak budú riešiť rôzne iné situácie orienetované na tému tej ktorej farebnej edície. Tieto hry je svoj princíp nie je možné hrať v jednom hráčovi.

Na podobný štýl ako Černé historky je aj hra Mozkovna Záhadné případy, táto je však ako ušitá pre jedného hráča. Na prvej strane karty máte text nejakého zločinu, ktorý sa snažíte vyriešiť. Ak si neviete rady, máte tam aj jednu pomôcku. Ak si myslíte, že ste prišli na odpoveď položenej otázky, tak si na druhej strane prečítate odpoveď, aby ste zistili, či ste mali pravdu. Je tam podrobné vysvetlenie, ako aj bonus, ktorým je zaujímavý citát z oblasti, ktorej sa prípad týkal. Hra obsahuje 54 kariet, čiže aj 54 prípadov na vyšetrovanie.

Séria Sherlock predstavuje malé kartové hry, ktoré patria medzi najľahšie na hranie. Aktuálne preložené 4 prípady sú odstupňované podľa náročnosti vyšetrovania. Ďalej náročnosť samotného hrania trochu stúpa s počtom hráčov, keďže karty ktoré majú na ruke ostatní hráči sú tajné, a je na každom hráčovi sa rozhodnúť, či daná karta je pre prípad dôležitá a jej zahraním ostatným informáciu zverejní, alebo ju odloží ako nedôležitú, za čo sprístupní možnosť ostatným vyložiť viac dôležitejšie karty. Dá sa dobre zahrať aj jednému hráčovi samostatne.

Séria mikroMAKRO je výnimočná hra, z ktorej vyšli zatiaľ dve verzie. Po rozložení obrovskej mapy o rozmere 75 x 100 cm sa pred vami objaví čierno biele mesto. Kartičky prípadu odstupňované podľa náročnosti vás uvedú na miesto zločinu. A ďalšími kartami sa pýtajú na rôzne veci k prípadu, na ktoré je potrebné nájsť odpoveď. Jedna postava sa v rámci mapy nachádza viac krát, akoby v inom čase. Takže pekne sa hľadaním jej pohybu dá odhaliť, čo a ako sa stalo. V prvej časti na vás čaká 16 napínavých prípadov. A v tej druhej sa vydáte vyriešiť ďalších 16 prípadov. Obe hry sa dajú hrať samostatne. Ak ich ale spojíte, tak rozložením oboch máp získate jedno veľké mesto. Ak vás hra zaujala, tak si ju dokonca viete zdarma vyskúšať na stránkach vydavateľa v online verzii. Link sa nachádza v popise oboch zo spomínaných hier, tak neváhajte a vyhľadajte si ho.

Náročnejšie

do tejto kategórie náročnejších hier som zaradil hry, kde samotné pravidlá a hranie sú pomerne jednoduché, ale uvažovanie, dedukcia a logické myslenie je už potrebné v oveľa väčšej miere, ako v predchádzajúcej kategórii.

Cluedo a jej variácie zahrňuje hry, v ktorej sa snažíte vypátrať väčšinou tieto tri veci. Kto je vrah, čo je vražedná zbraň a kde sa vražda odohrala. Tieto verzie hier nejde hrať v sólo móde, potrebujete k nim mať spoluhráčov.
Tou najjednoduchšou na hranie je hra Gangster City, kde sa hrá iba pomocou kariet, ale oproti ostatným hrám v nej pribudol štvrtý element, ktorým je motív vraždy. Môže ním byť láska, alebo peniaze. Hráč svoju kombináciu symbolov, ktoré má uhádnuť nevidí, ale ostatný mu napovedia, keď si jednu kartu vyberie, že ju zahrá, v koľkých symboloch sa trafil s tou svojou hľadanou kartou.
Trocha zložitejšou na rozmýšľanie a taktiku je hra Sherlock,
v ktorej vám síce stačiť uhádnuť jedného vraha z 13tich podozrivých, ale vy máte informácie iba o tých vašich kartách pred sebou, čím viete, že oni to neboli. Na kartách je určitý počet symbolov, vďaka ktorým sa snažíte vypátrať, kto je vrahom v strede stola. Bez zapisovania a logického premýšľania sa to dá jedine tipovaním. Ak je váš tip nesprávny, tak ste v danom kole skončili.
Cluedo
je jedna z prvých detektívnych hier. Hrací plán predstavuje pôdorys obrovskej vily, v ktorej sa stala vražda. Jedna z postavičiek vo vile je vrahom. Nestačí sa v hre pýtať tie správne otázky kto, s čím a kde. Musíte sa na pláne totiž aj pohybovať medzi miestnosťami. Pretože otázku "kde?" viete položiť len na miestnosť v ktorej sa nachádzate. Takže sa to v závere hry vie zvrtnúť na súboj, kto bude v danej miestnosti skôr, aby zniesol obvinenie. A hre dodáva ešte svoju časť stratégie aj to, že ak sa pýtate kto? tak dotyčnú figúrku postavy si pekne k sebe presuniete. A ten hráč môže znova pochodovať, kam chcel ísť z danej miestnosti.

Prípady v hre Podezřelí vás zavedú do celého sveta. Hra obsahuje 4 scenáre, z ktorého je jeden kratší výukový. Po ňom je odporúčanie hrať prípady v stanovenom poradí, keďže sa odohrávajú chronologicky. Ide o kartovú hru, ktorú je úplne bez problémov možné hrať aj samostatne. Pri viacerých hráčoch sa postupuje rovnako, len si hráč na rade vyberie, čo bude robiť. Objavujte stopy, preskúmavajte lokácie, vypočúvajte ľudí. Hra vám stále povie, ktorú kartu si máte zobrať ako ďalšiu, keď sa rozhodnete vykonať niektorú z možných akcií. A čím menej kariet pre vyriešenie prípadu použijete, tým viac dostanete bodov. Samozrejme, len ak odhalíte toho správneho vraha a dôkazy na jeho usvedčenie.

Pokročilé

Séria Zaostřeno na zločin predstavuje momentálne dva prípady, ktoré boli lokalizované do češtiny. Ide o kartovú hru, kde z prvých dvanástich kariet z balíčka si vyskladáte miesto činu. Ak sa niektorý detail odhodláte na mieste činu preskúmať, otočíte danú kartu, ktorá vám odhalí, čo ste zistili a akú ďalšiu kartu si môžte zobrať. Okrem miesta činu sa počas hry objavia aj ďalšie lokácie zložené z viacerých kariet. V momente ak tušíte, kto je vrah, tak môžte vyšetrovanie ukončiť a zodpovedať na stanovené otázky. Aj tu platí, čím menej kariet odhalíte, tím môžte získať viac bodov. Avšak na druhej strane vám môže chýbať niektorý z kľúčových dôkazov, čo vás zas o body oberie. Tak ostáva otázka, kedy je ten správny čas ukončiť vyšetrovanie. Prípady nie sú až tak priamočiare, tak skutočne je dobré uvažovať, či to nemohol byť aj niekto iný, prípadne sa uistiť nájdením dôkazov.

Séria Změňte osud je úplne iným typom detektívnej hry ako všetky ostatné. Tu sa totiž snažíte celú hru zabrániť tomu, aby prípad neskončil tak tragicky, ako vám opisuje úvodná karta. V hre máte sériu kariet s popisom udalostí, odohrávajúcich sa od pár hodín, cez pár dní, až po roky pred samotnou vraždou. Vlastníte presný počet kariet času, ktorými sa viete vrátiť do minulosti v čase a svojim rozhodnutím zmeniť osud osôb v príbehu. Keďže kariet času je menej ako príbehových kariet, tak je len na vás, ktoré si vyberiete a či nájdete tie správne momenty minulosti, aby sa vám ten osud podarilo zmeniť. Ako to dopadlo sa dozviete na záver celej hry. V týchto hrách ide skôr o odhad, ako logické uvažovanie. Určite by ste mali aspoň jednu z nich vyskúšať, keďže ide o unikátny typ hry. Hre je úplne bez problémov hrateľná v jednom hráčovi, aj keď sa na krabičke uvádza od 2 hráčov. Jediné o čo prídete pri hraní sólo o diskusie s ostatnými. Zas ale budete mať osud tejto hry len vo svojich rukách.

detektivka

Séria Detektivka je opäť klasickou detektívnou hrou s ďalším unikátnym nápadom. Miesto zločinu si pekne podľa návodu v hre vyskladáte z krabičky a kariet. Ako budete putovať hrou, tak sa miesto zločinu bude meniť. Prípady na vyšetrovanie sú komplikovanejšie, o správnom výsledku rozhodujú aj malé detaily na kartách, preto je dobré si karty dobre prezerať a zapojiť okrem logického myslenia aj správnu mieru dedukcie. Hry sú veľmi dobre hrateľné aj jednému hráčovi. Pri vyššom počte hráčov sa využíva hlavne skutočnosť, že viac očí viac vidí, ale aj viac hláv viac rozumu.

DetektivkyDoKapsy2

Séria s veľmi podobným názvom Detektivka do kapsy prináša zatiaľ tri lokalizované príbehy v tejto malej kartovej hre. Takisto ako v ostatných hrách je cieľom vyriešiť zločin, prípadne ak sa ešte nestal, tak mu predísť. Po vyložení kariet do rôznych balíčkov sa pred vami rozprestrie séria lokácií, ktoré budete postupne odhaľovať. V týchto hrách máte určitý druh postihu, ak odhalíte určitý typ karty, čím sa budeme posúvať v hre k jej koncu. Raz sú to karty času, inokedy karty podozrenia polície, v poslednom prípade vám čas odpočítava tikajúca bomba. Odporúčame hrať hry v poradí ako vychádzali, keďže si myslíme, že ich náročnosť sa trochu zvyšuje pri každej vydanej hre. So zvýšenou náročnosťou je ale o to väčší herný zážitok. Tieto hry je takisto bez problémov možné hrať aj sólo.

Séria Kronika zločinu je ďalším typom unikátnej detektívnej hry, lebo v sebe ukrýva virtuálne miesta zločinu. K hre je nutná stiahnutá aplikácia, aby ste si tieto virtuálne prehliadky vedeli cez mobil pozerať. A to nie iba ako obrázky, ale ako reálnu virtuálnu miestnosť, ktorá sa posúva, ak sa z mobilom otáčate. A v základnej verzii máte k dispozícii aj virtuálne okuliare vďaka ktorým bude tento pohľad v 3D rozmere. Ďalšou zaujímavosťou je, že cez aplikáciu skenujete QR kódy na kartách, a tým kombinujete rôzne predmety s ľuďmi, na ktoré vám aplikácia následne dá odpoveď. Ak prejdete v základnej hre všetkých 6 prípadov, tak sa môžte vrhnúť na rozšírenie Noir, kde vás čakajú ďalšie 4 prípady. Najnovším prírastkom to tejto rodiny je samostatne hrateľná verzia s názvom Kronika zločinu 1400, v ktorej sa ocitnete práve v tomto roku. Zabudnite na moderné metódy vyšetrovania, ale popasujte sa s možnosťami dostupnými v danej dobe. Všetky tieto hry je priam vynikajúce hrať sólovo. Ale ne možnosť si pozrieť miesto zločinu opakovane, aby sa aj viac hráčov vedelo popozerať a odhaliť potrebné stopy.

Ťažké

Séria Detektiv: Po stopách zločinu je najnáročnejšia detektívna hra, ale so zážitkom, aký zažijú len skutočný vyšetrovatelia. Vyšla jej základná verzia, v ktorej nájdete 5 samostatných prípadov. Ako bonusový vyšiel aj šiesty prípad s názvom Předměstí a následne je dostupné aj rozšírenie Zločin v L.A. obsahujúce tri nové prípady. Takisto túto hru si viete vychutnať v sólo hraní, kde sa po nociach premeníte na detektívov odkázaných len samých na seba. A prečo po nociach? Jeden scenár sa vie kľudne natiahnuť aj na 3 hodiny. K hre budete potrebovať ideálne notebook, prípadne tablet. Vaše vyšetrovanie bude kontrolované internetovou stránkou pripravenej špeciálne pre hru. Ide o hernú národnú vyšetrovaciu agentúru s názvom Antares, ktorá predstavuje databázu, v ktorej budete reálne vyhľadávať svedecké výpovede svedkov, nájdete tam osobné zložky hlavných postáv, či iné potrené materiály k vyšetrovaniu. Všetky informácie sú online, čiže bez pripojenia na internet hru neviete hrať. Prípady v jednotlivých verziách medzi sebou súvisia a stopa nájdená v prvom prípade sa môže hodiť v tom treťom. Čiže zapisovanie zistených informácii je určite potrebné. Na hracej doske je meraný čas v danom príbehu, takže určite nestihnete prehľadať a prezistiť všetko, čo by ste chceli. Na záver ostáva spomenúť, že počas vyšetrovania zbierate body, ktoré nakoniec rozhodnú, či ste boli, alebo neboli úspešní.

Hra s názvom Duna: Tajemství rodu bude mať podobný princíp ako hra Detektiv: Po stopách zločinu. Očakávame ju za pár týždňov, kedy by mala opustiť sklady vydavateľstva Tlama games, ktoré sa rozhodlo lokalizovať túto detektívnu hru z prostredia planéty Duny. Jej príbehu, by mal byť v súlade s bájnym sci-fi knižným dielom Franka Herberta. A my vám ju prinesieme aj s bonusovým balíčkom. Tak sa máme na čo tešiť.

Leave a Comment