Skip to content Skip to footer
Košik 0 items - 0,00€ 0

Aktivity v knihe

Čo sú aktivity v knihe? Ide o kategóriu kníh a hier, ktoré sme sa rozhodli zaradiť do našej požičovne, aby sme vám umožnili nazrieť aj to nie až tak častej skupiny kniho – hier, ako by sme to zjednodušene mohli napísať. Ale poďme postupne, predstavíme si jednotlivé podkategórie podrobnejšie:

S úlohami

Táto kategória zahŕňa knihy, v ktorých sú rôzne úlohy na vyriešenie. Ide o rôzne rébusy, logické hádanky, prípadne skúška pozornosti, či hľadanie detailov v knihe. Je ich možné rozdeliť na:

Detské tituly s úlohami, ktoré máme v ponuke požičovne sa snažia hravou formou priblížiť deťom život v antickom Grécku Honba za zlatým rounem, či Ríme Ave Caesar, v srarovekom Egypte Faraonova hrobka, či v stredovekom Anglicku Ve službách krále

Príbehové tituly, kde úlohy väčšinou tvoria nejaký celok, ako to je v knihách Catan, Kniha rituálú, alebo Tajný agent. K detektívnym úlohovým knihám môžme zaradiť aj titul Sherlock Holmes. Silne príbehovou knihou s úlohami je Exit: Lodný denník 1907, v ktorej budete robiť všetko pre to, aby úroveň vášho šialenstva nedosiahla kritickú hranicu. 

Už čoskoro sa môžte tešiť na nové tituly knižiek Únikoviek s ukrytým obsahov v uzavretých dvojstranách a hádankami, ktoré potrebujete vyriešiť, aby ste vedeli, kde v príbehu pokračovať. Pre dtských čitateľov chystáme: Únik… z minulosti, Únik… z dračieho hradu, Únik… zo strašidelného domu. Nedávnou novinkou so aj knihy zo série Úniková hra, kde vyšli hneď dva tituly: Hon na agenta 9 a Sherlock Holmes největší případ. Čoskoro ich nájdete na našej stránke. Ak by ste si ich chceli požičať už teraz, stačí napísať email, alebo poznámku v komentári k vytvorenej objednávke.

Adventné knihy predstavujú samostatnú kategóriu kníh s úlohami. Svojim príbehom sú ladené do predvianočnej atmosféry a sú postavené tak, že sa v nich odhaľuje príbeh postupne. Ten je rozdelený do 24 dní od 1. do 24. decembra a tým pripomína adventný kalendár. Každý deň si prečítate jednu dvojstranu a vyriešením hádanky prídete na to, kde budete ďalší deň pokračovať. 

Z detských adventných titulov máme v ponuke: Tajomná vila: Adventný kalendár pre deti s únikovou hrou, alebo túto: V pasci! Konská farma v ohrození: Adventný kalendár pre deti s únikovou hrou, či túto Únikovka – Zimné dobrodružstvo – Vianočná pasca. Takisto pripravujeme na požičanie Únikovka – Zimné dobrodružstvo – Tri záhadné darčeky, či Únikovka – Zimné dobrodružstvo – Záhada čiernej vily. Zo série Úniková hra má adventný štýl detektívny titul: Úniková hra na 24 dní – Sherlock Holmes a dáma v bílém.

Z dospeláckych titulov majú vianočný príbeh zakomponovaný tieto: Hotel tisícich očí: Adventný kalendár s únikovou hrouVianočný únos: Adventný kalendár s únikovou hrouTichá noc, krvavá noc: Adventný kalendár s únikovou hrou. Obsahuje ťažšie úlohy ako detské knihy, ale ak ich neviete vyriešiť, tak stačí dobre v knihe hľadať, aby ste sa dozvedeli kadiaľ v príbehu pokračovať ďalej. Príbehy obsahujú časti, ktoré by podľa niekoho nemuseli byť vhodné pre detského diváka, ale nič drastické, takže sa nebojte ponoriť do týchto príbehov.

Bezpríbehové s úlohami, ktoré na seba síce nadväzujú a potrebujete úlohy postupne riešiť, aby ste mohli postupovať ďalej, ale nerozprávajú žiaden príbeh ako to je napríklad v knihe Exit: Zápisník 29.  U oboch spomenutých Exit kníh je potrebné správne odpovede zadávať a overovať na webovej stránke.

RPG (Role Playing Game)

Sú úplne samostatnou kapitolou. V týchto hrách “na hrdinov” z rôzneho sveta je nevyhnutné, aby jeden z hráčov boj takzvaný “pán hry” (game master), ktorý si vymýšľa rôzne príbehy z daného sveta. Má svoju príručku, ktorá mu opisuje daný svet a pravidlá, ktoré v ňom má dodržiavať. Hráči sa počas hry aktívne zapájajú a tvoria príbeh. Takisto majú stanovené pravidlá napríklad pre boj. RPG je možné hrať aj s deťmi rôzneho veku, ak sa rodič podujme to celé viesť v role “Pána hry”. Takéto hranie podporuje fantáziu, komunikatívnosť a spoluprácu. Vyskúšajte si to, ak máte vhodnú skupinu, ktorú by ste touto RPG hrou chceli prekvapiť. Je veľa RPG svetov, tak si poďme aspoň niektoré predstaviť.

Detské RPG zastupuje v požičovni séria Malí hrdinové, ktoré sú oficiálne určené pre deti od 9 rokov. Dovolíme si však povedať, že hru zvládnu aj menší hrdinovia, ktorí sa nevedia dočkať svojho dobrodružstva. Na výber je stať sa študentom Akademie kouzel, alebo vykonať hrdinské skutky v Království draků.

Začíname s RPG je skupina RPG, ktoré sú jednoduchšie na ovládanie celej hry. Majú predpripravené postavy, ktorých sa viete chopiť a začať svoje dobrodružstvo. Ak si chcete vyskúšať RPG pre začiatočníkov, odporúčame RPG Dračí hlídka, s detailným návodom v balení hry “ako na to”. Zabezpečili sme aj jedno RPG od slovenského autora, ktoré sa radí medzi tie prístupnejšie a nesie názov Draci a Pútnici.

Pokročilé RPG zastupuje v požičovni RPG zo sveta Lone Wolfa, v ktorom sa už “pán jaskyne” musí na dobrodružstvá vopred pripraviť. V kompletnej sade, ktorú ponúkame dostane na inšpiráciou okrem pravidiel sveta Magnamundu aj knihu Bestiář Magnamundu, ktorá prináša zborník nepriateľov, v ktorom každý netvor má svoju špecifickú ilustráciu, detailný popis a podrobne popísané herné vlastnosti. Pre hráčov je okrem pravidiel a predpripravených 6 rytierov Kai, možnosť vymyslieť si svojich vlastných hrdinov. Pri vymýšľaní sa môžete pozrieť na knihu Hrdinové Magnamundu, ktorá je takisto súčasťou balenia a prináša bohatú možnosť pre tvorbu vlastných postáv. Z pokročilejších pripravujeme zaobstarať aj nové RPG zo sveta Pána Prsťeňov, ktoré bude obsahovať kompletný úvodný balíček do hry a ponesie názov Jeden prsten.

Gamebooky

Sú knihy, v ktorých počas čítania hráte hru a svojim rozhodovaním, prípadne rukou osudu (kocky, žetóny, ceruzka) sa mení dej vášho príbehu. Ide o anglický názov spojený práve zo svoj game = hra a book = kniha. Vo svojom portfóliu na požičanie máme rôzne typy gamebookov žiaľ zatiaľ iba v češtine. Rozdelili by sme ich podľa náročnosti, prípadne zamerania na cieľovú skupinu.

Detské gamebooky

Sú kratšie, ako napríklad séria titulov: Ve službách bohů, Děsivá noc Keltů, Artušův posel a Výprava za knížetem Čechů, alebo písané formou komiksov, kde je viac obrázkov ako textu. Jednu sérii kníh nájdete pod názvom “Komiks, v němž jsi malým hrdinou” pre mladšie deti už od 3 rokov, či “Komiks, v němž jsi hrdinou” pre tie staršie od 10 rokov. Pre mladých čitateľov od 4 rokov je pripravená ďalšia séria s názvom Moje první dobrodružství, ktorá je úplne prispôsobená svojim vyhotovením detskému čitateľovi. Či už točiacimi sa hruhmi, kde si nastavuje získané predmety, alebo prevedením stránok, ktoré vyzerajú priam nezničiteľne.

Mladých nečitateľov pod vedením rodiča určite oslovia tituly z radu Komiks, v němž jsi malým hrdinou, alebo hrdinkou, ktorá predstavuje najjednoduchšie gamebooky s pekným príbehom a jednoduchými úlohami. Na poštára Klapíka, ktorý okrem roznášania pošty chce pomôcť každému koho stretne, sa zahráte v knihe Pan Klapík – Listonoš dobrodruh. Síce mladý, ale o to odvážnejší mačací princ Mourek sa musí vydať za drakom, ktorý sužuje jeho kráľovstvo. Ako to celé dopadne rozhodnete len a len vy v knihe Koťata a draci. Čo by ste chceli spraviť, ak by vás niekto väznil vo veži? Určite by ste chceli utiecť. A či sa to podarí malej Káti a jej mazlíčkovi Poďesovi záleží na vašich rozhodnutiach v knihe Káťa a poděs – Velký útěk.

Už spomenutá “nezničiteľná” séria kníh “Moje první dobrodružství” dovolí rozhodovať o osude svojho hrdinu v rôznych tituloch. V každom z nich sú pripravený 3 stvorenia, u ktorých si hráč vyberie jedno, za ktoré bude celou knihou prechádzať a rozhodovať sa z troch možností, ako bude postupovať v príbehu. Buď sa pustí skrotiť draka v knihe Dobrodružství na draka, alebo zorganizuje výpravu do Okrového kraje. Takisto môže vo vybranej ponorke vyplávať s cieľom “Objevení Atlantídy!, alebo sa plaviť “Na vlnách dobrodružství” na palube plachetnice Argo a za pomoci bohov Dia a Poseidona nájsť stratenú prilbu hrdinu Jánosa.

Sériu “Komiks, v němž jsi hrdinou” určite odporúčame začať úvodným príbehom Rytíři: První dobrodružství, ktorý s rodičmi zvládnu hrať aj deti predškolského veku, aj keď je uvedený vek 10+. Rodič číta, dieťa hľadá na obrázkoch a rozhoduje sa, kadiaľ bude v príbehu pokračovať. Ak už pozná aspoň čísla, vie ich hľadať na obrázkoch a následne si stránky nalistovať aj samo. Voľným pokračovaním prvého dielu je druhý diel o rytieroch s názvom Rytíři 2: Osudná zpráva, v ktorom už reálne prichádza aj k boju s nepriateľmi pomocou kolesa osudu. Treťou samostatne hrateľnou časťou je Rytíři 3: Ztracené město. A aby sa dievčatá nemuseli prevteľovať do chlapčenských rolí, tak uzrel svetlo sveta aj samostatne hrateľný dievčenský komiks Slzy bohyně.

Nesmieme zabúdať, ani na veľmi populárny počítačový svet MINECRAFT, podľa ktorého vzniklo pár gamebookov. Prvý s názvom Minecraft – dobrodružství v ruinách Komoriom sa na pár stranách vyberiete s hrdinami riešiť rôzne úlohy, aby ste sa stretli na záver s jedným z nepriateľov tohto sveta. O koho pôjde samozrejme neprezradíme, aby ste boli v napätí až do konca. Klasický gamebook s názvom Gamebook: Deník malého Minecrafťáka si môžte prečítať a rozhodnúť o svojom osude vašimy rozhodnutiami.

Tínedžerské gamebooky

Sú už dlhšie a obsahujú prípadne komplikovanejšie mechanizmy. Napríklad si musíte niečo počítať ako je to v komiksovom gamebooku Zapadákov, alebo si musíte pamätať, kde sú aké predmety, prípadne, či kde ste už boli, lebo s istotou ten gamebook na prvý krát neprejdete. Tak to je napríklad v Unesenej. V týchto gambookoch už je prítomná aj pani smrť a násilie, takže je potrebné, aby ste s tým počítali. V detektívnych gamebookoch budete viesť vyšetrovanie, čiže bude potrebná istá miera logického rozmýšľania a dedukcie. V gamebooku Sherlock Holmes – Případ čtyř případú, sa rozhodnete, či budete vyšetrovať ako Holmes, alebo Watson. A na konci, po vyriešení 4 prípadov sa dozviete, ako ste boli úspešný.

Dospelácke gamebooky

Tých je veľké množstvo v češtine vďaka vydavateľstvá, ktoré sa týmto typov kníh aktívne venujú. Ide o rozsiahlejšie diela, kde je už malý text, ale stále vy sa rozhodujete, ako ďalej, takže knihu nečítate zaradom po stránkach. Témy sú rôzne. Rozprávkovo desivé príbehy vás čakajú v roli Alenky z ríše divov alebo v známej krajine OZ. Vesmírnu tematiku zastupuje titul Verax: Experiment, fantasy svet si užijete v titule Měsíční oheň, alebo Rytíř temného slunce.

Poslednou kategóriou sú celé ságy gamebookov, ktoré obsahujú veľa titulov z jedného sveta. V požičovni máme k dispozícii prvé z kníh série Fighting Fantasy, zo série Svět tisíce dobrodružství a asi z najpopulárnejšej série Lone Wolf. Ochutnajte, ktorá vám bude najviac vyhovovať a garantujem, že ak máte radi spoločenské hry a knihy, tak sa gamebooky stanú vašou vášňou a po štandardnej knihe tak skoro nesiahnete.  

Harry Potter

Táto kategória tvorí výnimku, keďže ide o štandardné knihy, kde si
žiadnu hru zahrať nemôžete. Dané knihy však obsahujú podrobné informácie
k filmovému prevedeniu Harryho Pottera. Dozviete sa detaily o postavách, tvoroch, filmových miestach, rekvizitách a samozrejme o čarovných prútikoch. Keďže sme veľkými fanúšikmi Harryho Pottera, tak sme si okrem týchto kníh pripravili pre vás unikátnu sériu Príbehových hier Harryho Pottera,
kde práve čerpáme aj z týchto kníh. Ak patríte k fanúšikom Harryho
Pottera a nemáte tieto knihy doma, tak si ich požičajte a určite sa
dozviete množstvo zaujímavostí zo sveta čarodejníkov z Rokfortu.

Leave a Comment